Marraskuussa Ilveksen riveihin liittyneet hyökkääjät Lukas Svejkovsky ja Carl Klingberg jatkavat seurassa kaudella 2025–2026.
23-vuotias yhdysvaltalaishyökkääjä Lukas Svejkovsky on pelannut Ilveksessä 13 Liiga-ottelua, joissa hän on iskenyt tehopisteet 6+5=11. Svejkovsky eteni ensimmäiset 11 otteluaan piste per peli -tahdilla, minkä jälkeen hänelle on kertynyt poissaolojensa takia vain kaksi ottelua vuoden 2025 puolella.
– Lukasin sopimuksen jatkaminen oli meille helppo päätös. Hän on lahjakas pelaaja, joka osoitti nopeasti omalla tekemisellään, että hänellä on Liiga-tasolle poikkeuksellisia hyökkäyspään taitoja ja kykyä tuottaa tilanteita joukkuekavereilleen ja itselleen. Lukas tulee olemaan meille tärkeä pelaaja jatkossakin, kommentoi Ilveksen urheilujohtaja Timo Koskela.
Ruotsalaishyökkääjä Carl Klingberg, 34, on merkkauttanut Ilveksen paidassa 37 Liiga-ottelussa pistesaldon 12+17=29. Viimeisimmät 24 ottelua ovat tuottaneet hänelle tehot 10+14=24.
– Carl on ollut päivästä yksi lähtien fantastinen joukkuepelaaja ja erittäin arvostettu persoona joukkueemme sisällä sekä kentällä että pukukopissa. Hän on omalla tekemisellään nostanut joukkueemme tasoa ja vakuuttanut ympäristönsä niin arjessa kuin peleissäkin. Carl on Ilveksessä palauttanut pelinsä takaisin huipputasolleen nopealla aikataululla, mikä oli hänen ja seuran yhteinen tavoite sopimusta tehdessämme. Carl on iso palanen joukkuettamme myös jatkossa, sanoo urheilujohtaja Koskela.
Huom. Pelaajien tilastot on päivitetty ennen tämän illan Ilves–Pelicans-ottelua.