1. Etusivu
  2. Spotlight
  3. Spotlight: Joonas Nättinen – ”Pitää osata arvostaa sitä, että näin hienosta tilanteesta pääsemme kevään peleihin”

Spotlight: Joonas Nättinen – ”Pitää osata arvostaa sitä, että näin hienosta tilanteesta pääsemme kevään peleihin”

Henri Havusela

Ensimmäistä kauttaan Ilveksessä pelaava kokenut keskushyökkääjä Joonas Nättinen on pelaaja, jonka jokainen joukkue haluaisi omalle puolelleen varsinkin silloin, kun otteluiden ratkaisuhetkillä pelataan voitosta. 34-vuotias olympiavoittaja saapui vahvistamaan täksi kaudeksi Ilvestä kahden vuoden sopimuksella ulkomailla vietettyjen vuosien jälkeen. Tottuminen taas liigajäille ja uuden organisaation kuvioihin otti alkukaudesta aikansa, mutta vauhtiin päästyään Nättinen on osoittanut olevansa juuri niin tärkeä osa Ilveksen joukkuetta kuin sopimusta tehdessä ajateltiinkin. Nyt Nättinen kertoo ajastaan Ilveksessä ja kuulumiset joukkueesta runkosarjan loppusuoralla.

– Joonas Nättinen on pelaaja, joka tekee meistä joukkueena paremman. Hän pystyy olemaan kentällä kaikissa pelitilanteissa ja -rooleissa sekä kantamaan vastuuta otteluiden ratkaisuhetkillä, kun pitää turvata johtoa tai hakea tasoitusta.

Näin lausui Ilveksen urheilujohtaja Timo Koskela viime toukokuun tiedotteessa, jossa Joonas Nättisen kahden vuoden sopimus julkaistiin.

Ja hyvin nuo sanat osuvat nykyhetkeen. Selvästi nousujohteista kautta pelaava Nättinen on päässyt hienosti joukkueeseen sisälle runkosarjan edetessä ja nyt päivän pidetessä ja kevään tärkeimpien pelien lähestyessä Nättinen tuntuu vain parantavan otteitaan.

Keskushyökkääjä on kantanut oman kortensa kekoon Ilveksen taistellessa runkosarjan voitosta, kun vain kuusi ottelua on jäljellä. Useaan otteeseen on nähty otteluiden päätöshetkillä, miten Nättinen tappaa tärkeitä sekunteja ja tylsyttää vastustajien viime hetkien rynnistykset Ilveksen pelatessa johtoasemassa.

Varakapteenin A-rinnassa pelaava Nättinen kertoo, kuinka Ilveksen pukukopissa alkaa jo aistimaan odotusta kohti pudotuspelejä.

– Me olemme kuitenkin menneet koko kauden ihan vain tässä hetkessä päivä kerrallaan, eikä esimerkiksi kopissa ole sanallakaan vielä puhuttu pudotuspeleistä. Olemme jakaneet runkosarjan kymmenen pelin jaksoihin ja nyt painetaan viimeistä jaksoa eteenpäin. Keskitytään edelleen jokaiseen päivään ja otteluun kerrallaan, varakapteeni kertoo.

Nättisen mukaan Ilveksen runkosarja on sujunut kokonaisuutena hyvin.

– Siihen pitää olla tyytyväinen, että olemme neljän parhaan joukossa, mikä olikin meidän tavoitteemme joukkueena. Tapahtumarikas runkosarja meillä on ollut. On ollut hyviä jaksoja ja vaikeampia hetkiä sekä paljon loukkaantumisia. Vaikka rosteri on ollut repaleinen, olemme onnistuneet hyvin keräämään sarjapisteitä. Vaiherikas runkosarja, mutta kuitenkin sellainen, että olemme pystyneet korjaamaan kurssia vaikeampien hetkien jälkeen.

Kuva: Timo Koistinen

”On löytynyt keinot menestyä”

Nättinen pelasi ennen kuluvaa kautta Liigassa viimeksi kasvattajaseuransa JYPin paidassa kaudella 2017–18. Tähän väliin on sen jälkeen mahtunut neljä kautta KHL-kiekkoa ja kaksi sesonkia Ruotsissa HV71:sen paidassa sekä tietysti historiallinen kevään 2022 olympiakulta. Kyseessä oli jo uran toinen ulkomaan kierros, sillä parikymppisenä Nättinen pääsi testaamaan siipiään kolmen kauden ajan Montreal Canadiensin organisaatiossa, minkä lisäksi hän pelasi kaudella 2014–15 Ruotsissa MoDon riveissä.

Paljon on siis uran aikana nähty ja kokemusta kerätty. Nyt Liigaan palattuaan Nättinen haki hetken parastaan, mutta otteet ovat parantuneet selvästi kauden edetessä.

– Syksyllä itselläni oli vähän hankaluuksia päästä vauhtiin mukaan. En tiedä mikä siinä sitten oli, että alkuun oli vähän hankalaa löytää omaa hyvää pelaamista, mutta nyt on löytynyt keinot menestyä peleissä ja auttaa joukkuetta voittamaan, Nättinen sanoo.

Hän kertoo pyrkineensä suoraviivaistamaan pelaamistaan.

– Enkä tarkoita suoraviivaisuutta pelkästään hyökkäysten päättämisessä, vaan myös avauspelaamisessa ja muussa. Sitä kautta olen päässyt paremmin sisälle tähän joukkueen pelitapaan. Tämä on kuitenkin hyvin erilaista peliä, mitä olen pelannut tässä viime vuosina. Eroa on siinä, että pelataan hyvin tiivistä viisikkopeliä, lähdetään yhdessä omalta alueelta, eikä pidetä kiirettä vaan kontrollin kautta koitetaan kiekon kanssa edetä. Se on vaatinut totuttelua, mutta nyt olen päässyt tähän käsiksi ja ymmärtänyt, mitä tämä pelitapa itseltänikin vaatii. Sitä kautta on onnistumisiakin alkanut tulla.

Tehopisteitä Nättinen on tehnyt pelaamassaan 43 ottelussa 8+10. Edelliseen 15 otteluun pisteitä on kertynyt 3+6. Ja mitä tulee tunnolliseen pelaamiseen: edelliseen 20 otteluun Nättinen on poistunut kaukalosta vain kerran plus-miinus-tilasto pakkasella.

– Tehopisteet kyllä tiedän, mutta muita tilastoja ei tule katseltua, Nättinen hymähtää.

Kuva: Timo Koistinen

Hänen mukaansa paluu kotimaan kaukaloihin on tuntunut todella hyvältä. Ilveksen organisaatio saa vuolaat kehut hyökkääjältä, joka on nähnyt uransa aikana paljon eri seuroja.

– Liigaa on tullut seurattua ja varsinkin veljeni (Julius Nättinen) pelejä viime vuosina. Liiga voi hyvin ja kovatasoisia otteluita täällä pelataan. Lisäksi sarja on ollut todella tasainen tällä kaudella. Ilveksen touhu on ollut aivan mahtavan positiivinen juttu itselleni. Ei mistään yllätyksestä voi puhua, kun olin kuullut paljon hyvää seurasta jo pidemmän aikaa, mutta se on ollut kiva nyt itse kokea. Täällä tehdään asioita todella hienosti, minkä lisäksi kannattajat löytävät hallille. On ollut mahtava pelata otteluita, joissa on yli kymmenen tuhatta ihmistä paikalla. Kaiken kaikkiaan postiviinen fiilis on ollut koko kauden ajan, hän kiittää.

Nättisen tavoin moni muu pelaaja on Spotlightissa jakanut kiitoksensa Ilveksen seuran työntekijöiden ja seurajohdon suuntaan. Mitä tarkalleen ovat niitä asioita, jotka pelaajia seuran toiminnassa miellyttävät?

– Yksittäisiä asioita on paljon. Itse koen, että seurajohdon puolelta on pyritty luomaan voittamisen kulttuuria ja siitä tulee pelaajalle väkisinkin tunne, että täällä pyritään tekemään kaikki menetyksen eteen. Ilveksessä yksilöllä on kaikki mahdollisuudet päästä omaan huippusuoritukseen. Täällä hoidetaan asiat niin, että jos pelaajalle tulee jokin yllättävä asia eteen, seurassa siihen on jo varauduttu. Asia on hoidossa ennen kuin pelaaja itse alkaa miettimään, että miten tämä asia pitäisi hoitaa. Jossain muualla tällaiset tilanteet eivät välttämättä hoidu yhtä hyvin kuin täällä. Eli pieniä yksittäisiä asioita, mutta se pointti on siinä, että Ilveksessä pelaajan on mahdollista onnistua, Nättinen kuvailee.

”Jokaisessa pelissä pyrkii antamaan kaikkensa joukkueelle”

Kaksi edellistä kautta Nättinen pelasi HV71:sen riveissä. Joukkue ei menestynyt tasaisessa ja kovatasoisessa Ruotsin pääsarjassa, mutta Nättinen pääsi pelaamaan kovia otteluita. Raastava kokemus puolestaan oli SHL:n karsintasarja viime keväänä.

– Tosi intensiivistä lätkää Ruotsissa pelataan ja joukkueet ovat tasaisia. Siellä voi olla se joukkue kärjessä, joka on ennen kauden alkua ennakoitu häntäpäähän ja toisin päin. Mekin kävimme kaksi kautta joukkueen sisällä läpi, että miksi menestystä ei tule, koska sielläkään asiat eivät olleet puitteista tai muustakaan kiinni. En vieläkään osaa kertoa, miksi emme sen joukkueen kanssa onnistuneet. Ja kovat ovat ne karsintapelit, jossa me viime kaudella olimme ja vasta seiskapelissä varmistimme, että joukkue säilyy SHL:ssä. Se on aika kova paikka, kun se osuu kohdalle, Nättinen tuumaa ja sanoo samaan hengenvetoon.

– Urheiluromantiikan ja urheilullisuuden kannalta karsintapelit ovat kuitenkin upea asia. Hienoa, että on nyt Liigaan saatu.

Entä mitä kokemuksiaan Nättinen on pyrkinyt tuomaan täksi kaudeksi Ilveksen koppiin?

– Varmaan sellaista, että jokaisessa pelissä pyrkii antamaan kaikkensa joukkueelle. Sitten noihin HV71 vuosiin viitatenkin: pitää osata myös arvostaa sitä, kun joukkueella kulkee. On uskomattoman hieno asia olla osa joukkuetta, jolla peli toimii. Se on seurassa jokaiselle työntekijälle hieno asia ja sitä pitää osata myös arvostaa. Se on uniikki tilanne aina, kun joukkue pystyy olla mukana mestaruustaistelussa.

Kuva: Timo Koistinen

”Vaadin aina itseltäni maksimia noissa tiukoissa paikoissa”

Nättisen otteissa on varsinkin viime aikoina säväyttänyt se, miten hyvin ja fiksusti hän osaa pelata johtoasemassa pelin ratkaisuhetkillä.

– Ne ovat sellaisia hetkiä, missä ei anneta tuumaakaan periksi. Kun koko ottelu on taisteltu voitosta, niin ei sitä nyt viimeisellä minuutilla enää anneta vastustajalle. Olen ollut niissä tilanteissa, kun ottelu kääntyy loppuhetkillä toiseen suuntaan ja ketutus on aika suuri niissä hetkissä. Ehkä niistä on oppinut ammentamaan sellaista oikeanlaista kiukkua pelin loppuhetkille, Nättinen pohtii.

Mitkä henkiset ominaisuudet tekevät pelaajasta sellaisen, joka pystyy pitämään pään kylmänä ratkaisuhetkillä?

– Jotkut ovat varmasti siinä asiassa luonnonlahjakkuuksia, mutta itsellä varmasti kokemus auttaa. Kokemuksesta on hyötyä, kun haetaan tasaisuutta ja kokemus on tuonut sen, että pystyn pitämään ajatukset kasassa. Lisäksi vaadin aina itseltäni maksimia noissa tiukoissa paikoissa. Sen kummempia salaisuuksia asiaan ei liity. Pitää olla fiksu ja tehdä joukkueen kanssa sovittuja asioita, Nättinen näkee asian.

Nättinen myös kehuu keskusteluilmapiiriä Ilveksen pukukopissa.

– Mielestäni meillä on ollut kaikilla pelaajilla valmennuksen kanssa oikein hyvä yhteissävel koko kauden ajan ihan kokonaisuudessaan. Itselläni on sellainen tunne, että joukkueen sisällä pystyy myös tuomaan omia ajatuksia esille reilusti, jos on sanottavaa, minkä lisäksi mielipiteiden kautta pyritään myös parantamaan asioita. Keskusteluyhteys on hyvä ja itseasiassa poikkeuksellisenkin hyvä, kun miettii uraa taaksepäin.

Kuva: Jimi Soinila

Omaa menestysnälkäänsä menestyä Nättinen kuvailee kovaksi tänä keväänä. JYPissä aikanaan Nättinen pääsi pelaamaan pitkiäkin keväitä, mutta Suomen mestaruus hyökkääjältä vielä puuttuu.

– Kyllä se nälkä on kova ja mestaruuden haluan saavuttaa. Odotan kyllä kovasti, että pääsemme pelaamaan kevään hienoimpia pelejä. Siitä on hyvä tunne, että oma pelaaminen on parantunut, kun kevättä kohti mennään ja vieläkin on kiristysvaraa. Napsun verran pystyn parantamaan ja hyvä kutina on tässä vaiheessa loppukaudesta. Isolla nälällä koko joukkue lähtee kevääseen.

Ja ihan mielenkiintoinen on ero Nättisellä vuoden takaiseen, kun viime kaudella Nättinen valmistautui joukkueensa kanssa sarjakarsintoihin, mutta nyt Ilveksen kanssa hän pääsee runkosarjan kärkisijoilta pudotuspeleihin.

– Kaksi erittäin erilaista maailmaa vuoden sisään. Niin kuin aikaisemmin sanoin, pitää osata arvostaa sitä, että näin hienosta asemasta pääsemme kevään peleihin.

UUTISET